Spodaj pišemo za tiste, ki jih zanimajo beljakovine in športniki.
Beljakovine in potrebe po njih v prehrani športnikov
Beljakovine – proteinih- dnevna potreba
Po mnenju strokovnjakov, ki so si glede omenjenega vprašanja zelo neenotni (govorimo o rekreativcih in športnikih). Dnevna potreba posameznika po beljakovinah je odvisna od več dejavnikov, ki so odvisni od faze vadbe v kateri se nahajate.
V fazi pridobivanja mišične mase je vnos proteinov nekoliko večji, tudi do 1,8 g na kg/TT, v fazi vzdrževanja ali izgorevanja maščobnega tkiva od 1,4 g do 1,8 g na kg/TT.
Široko paleto proteinov lahko najdete na povezavi: http://www.omega3.si/kategorija-izdelka/proteini/
Da bi se približali optimalni dnevni količini beljakovin pomnožite pusto telesno težo (kg) z 2,8, zmnožek pomnožite še s spodaj navedenimi aktivnostnim faktorjem:
- 0,6 lahka fitnes vadba,
- 0,7 srednje intenzivna vadba do 3x tedensko,
- 0,8 srednje intenzivna vadba z utežmi,
- 0,9 intenzivna vadba z utežmi,
- 1,0 intenzivna vadba z utežmi + aerobna vadba.
Primer: izračun beljakovin za športnika
75 kg težak športnik, kateremu je potrebno odšteti maščobne zaloge, ki 3 x tedensko vadi z utežmi srednje intenzivno, porabi na dan približno ….. beljakovin na dan.
Izračun je namenjen vzdrževanju mišične mase ob pravilnem vnosu ostalih hranil (ogljikovi hidrati, maščobe) za pridobivanje miščne mase pa bo potrebno dodati še kakšen gram beljakovin-proteinov.
UPOŠTEVAJTE:
Da z dodatnim vnosom 2 g ali več proteinov ( polovica s športno prehrano oz. dodatki) na pusto mišično maso dnevno naredite več slabega kot dobrega (višek beljakovin se skladišči v tolščevino, katere po nepotrebnem obremenjuje ledvice, jetra…)
Ne ozirajte se na profesionalne športnike, ki »pozirajo« na raznih naslovnicah športnih revij, kajti večinoma uporabljajo nelegalne, prepovedane substance in seveda »fotošop«
Beljakovinske diete lahko povzročijo izgubo kalcija. To lahko poviša vaš krvni tlak in povzroči osteorporozo.
Pri zgoraj opisanem vnosu beljakovin (od 1,3 do 1,8 g) popijte najmanj 3 litre negazirane vode na dan.
Beljakovine in športniki
Beljakovine – proteine delimo v popolne (esencialne) in nepopolne (neesencialne). Popolne beljakovine so tiste, ki vsebujejo vseh 9 esencialnih aminokislin. Beljakovine, ki spadajo v to vrsto so pretežno živalskega izvora (perutnina, ribe, govedina, mleko).
Nepopolne beljakovine so beljakovine, katerim manjka ena ali več esencialnih aminokislin. Med njih v večini spadajo beljakovine rastlinskega izvora (soja, žitarice, oreščki, semena).
Esencialne so življenjsko pomembne aminokisline, katere telo samostojno ne more pridelati ali jih pridela v izjemno majhnih količinah. Tovrstne aminokisline telo črpa oziroma pridobiva iz zaužitih hranil in neeesencialne, katere telo sintetizira iz drugih aminokislin, maščobe ali ogljikovih hidratov, zato je skrb o zadostnem vnosu le teh odvečna.
Oznake besedila: beljakovine in športniki