Operacijo lahko izvedemo artroskopsko – minimalno invazivni poseg, pri katerem se kirurški instrumenti vstavijo skozi več drobnih rezov – ali s standardno odprto operacijo, ki zahteva večji rez. Nekateri kirurgi uporabljajo tehniko, imenovano “mini-open repair”, ki je nekoliko manj invazivna in uporablja manjši rez. Vsi trije postopki imajo podobne dolgoročne rezultate, čeprav manj invazivni posegi običajno povzročijo krajše bivanje v bolnišnici in manj pooperativne bolečine. Vseh vrst raztrganin pa ni mogoče zdraviti artroskopsko.
Kaj vse prispeva k tej neprijetni bolečini?
Najboljši način za zdravljenje tendonitisa rotatorne manšete, ki je najpogostejši vzrok za bolečine v ramenih, je s preprostimi domačimi terapijami.
Vihtenje teniškega loparja, kopanje po vrtu, odlaganje knjige na visoko polico in seganje nazaj, da bi vtaknili roko v rokav – to je nekaj gibov, ki jih omogoča ogromen obseg gibanja rame. To mobilnost uporabljamo pri toliko dejavnostih, da je lahko rama, ko boli, onesposobljena. Za mlajše so športne poškodbe glavni vir težav, ostali pa se moramo bolj bati običajne obrabe, ki sčasoma oslabi ramenska tkiva in jih naredi ranljive za poškodbe. Tveganje je največje pri ljudeh s poklici ali hobiji, ki zahtevajo ponavljajoče se gibe ali gibe nad glavo, kot so mizarji, slikanje, tenis ali baseball.
Najpogostejši vzrok za bolečine v rami je tendonitis rotatorne manšete – vnetje ključnih kit v rami. Najzgodnejši simptom je topa bolečina okoli zunanje konice rame, ki se poslabša, ko potiskate, vlečete, sežete nad glavo ali dvignete roko na stran. Tudi ležanje na prizadeti rami boli, bolečina pa vas lahko ponoči zbuja, še posebej, če se prevalite na to ramo. Tudi oblačenje je lahko preizkušnja. Sčasoma lahko bolečina postane hujša in se razširi čez celotno ramo.
Kadar je hudo, lahko tendonitis povzroči raztrganje ali trganje kitnega tkiva. Na srečo je tendonitis rotatorne manšete in celo raztrganine običajno mogoče zdraviti brez operacije.
Anatomija rotatorne manšete
Rotatorna manšeta obsega štiri kite – supraspinatus, infraspinatus, teres minor in subscapularis; vsak od njih pritrjuje istoimensko mišico na lopatico (lopatico) in nadlahtnico ali nadlahtnico (glej sliko). Tetive delujejo skupaj, da stabilizirajo sklep, zasukajo ramo in dvignejo roko nad glavo. Lahko je tudi posledica bolečine v vratu. Tendonitis rotatorne manšete se običajno začne z vnetjem tetive supraspinatusa in lahko z napredovanjem stanja zajame tri druge kite.
Diagnoza rotatorne manšete
Večina klinikov diagnosticira tendonitis rotatorne manšete z zbiranjem anamneze in fizičnim pregledom. Če pa ste utrpeli travmatično poškodbo ali se rama s konzervativno terapijo ni izboljšala ali če sumite na raztrganino, lahko naročite rentgensko slikanje ali MRI. Vaš zdravnik bo preveril tudi občutljivost na točki blizu vrha nadlakti (subakromialni prostor) in iskal bolečino, ko je roka dvignjena in premikana na določene načine. Testirana bosta tudi vaša mišična moč in obseg gibanja ramen. Bolečina ob normalni mišični moči kaže na tendonitis rotatorne manšete; bolečina s šibkostjo lahko kaže na raztrganino (glejte “Kaj pa raztrganina rotatorne manšete?”). Ker je težko oceniti moč, ko boli rama, vam lahko zdravnik pred oceno vbrizga sredstvo za omrtvičenje (lidokain), da zmanjša bolečino.
Kaj pa raztrganina rotatorne manšete?
Ko postajamo starejši, se tkivo tetive stanjša in verjetnost za raztrganje postane večja. Do ena tretjina starejših ljudi s tendonitisom rotatorne manšete ima raztrganino. Manjše je mogoče zdraviti konzervativno, kot je tendonitis, večji pa lahko zahteva operacijo. Tisti, ki so posledica travmatične poškodbe rame, se pogosto popravijo kirurško. Vendar pa je okrevanje običajno počasno. Številni ortopedi raje rezervirajo operacijo za mlajše paciente, velike raztrganine, ki so zgodaj odkrite, in starejše ljudi, katerih poklici ali dejavnosti nalagajo velike zahteve.
Zdravljenje rotatorne manšete
Minimalni čas za okrevanje po tendonitisu rotatorne manšete ali majhni raztrganini je običajno dva do štiri tedne, trdovratni primeri pa lahko trajajo več mesecev. Na začetku je cilj zmanjšati otekanje in vnetje kit ter ublažiti kompresijo v subakromialnem prostoru. Kasneje lahko začnemo z vajami za krepitev mišic in izboljšanje gibljivosti tudi v nevrofizioterapiji.
V prvih nekaj dneh tendonitisa rotatorne manšete položite ledeni obkladek na ramo za 15 do 20 minut vsakih štiri do šest ur. Če imate še vedno močno bolečino v rotatorni manšeti, vam lahko pomaga nesteroidno protivnetno zdravilo (NSAID), kot je ibuprofen. Vaš zdravnik lahko predlaga tudi injekcijo kortikosteroida, vendar ni jasnih dokazov, da to dolgoročno nudi kakršno koli prednost pred fizikalno terapijo in uporabo NSAID.
Medtem ko vas boli tendonitis rotatorne manšete, se čim bolj izogibajte dvigovanju ali seganju, navzgor ali nad glavo. Po drugi strani pa ne želite popolnoma prenehati premikati rame, ker lahko to povzroči ” zamrznjeno ramo “, stanje, v katerem se tkiva okoli rame skrčijo in zmanjšajo obseg gibanja.
Rotatorna manšeta se raztegne
Vaja z uteženim nihalom (glejte spodaj) je priporočljiva za zmanjšanje pritiska na rotatorno manšeto s širjenjem prostora, skozi katerega prehajajo kite. Enako je kot pri herniji diska. S to vajo lahko začnete skoraj takoj. Ko se vaš tendonitis rotatorne manšete izboljša, postane pomembna fizikalna terapija z raztezanjem in vajami za krepitev mišic. Pri teh vajah vam lahko pomaga fizioterapevt, večino pa jih lahko izvajate tudi sami. Pred vadbo ogrejte mišice in kite pod toplo prho ali z grelno blazino. Pri vajah za toniranje mišic lahko občutite rahlo bolečino – led, ki ga nanesete na ramo, bi jo moral olajšati – če pa se pojavi ostra ali huda bolečina, prenehajte z vajami za nekaj dni.