Vlaknine so neprebavljive oblike ogljikovih hidratov, ki se nahajajo v hrani rastlinskega izvora. Poznamo topne in netopne vlaknine, oboje imajo velik vpliv na naše dobro počutje. Psyllium vlaknine ali vlaknine indijskega trpotca, spadajo med topne vlaknine, kamor spadajo tudi ovseni otrobi, medtem ko so pšenični otrobi netopne vlaknine.
Kaj so vlaknine in kako delujejo topne psyllium vlaknine?
Ko vlaknine zaužijemo, se te nedotaknjene premikajo skozi prebavni trakt. Ko dosežejo črevesje, se delno ali popolno razgradijo, odvisno od topnosti vlaknin. Netopne vlaknine predvsem nase vežejo strupe in škodljive snovi iz črevesja, ter hkrati pospešujejo izločanje blata. Najbolj znane topne vlaknine so pšenični otrobi.
Med topne vlaknine spada indijski trpotec ali Psyllium in ovseni otrobi. Topne vlaknine vežejo nase pomembne kisline, ki so potrebne za učinkovito prebavo. Te kisline vsebujejo holesterol, ki se skupaj z blatom izloča iz telesa in s tem zmanjšuje raven holesterola v telesu. Kisline so izredno pomembne za prebavo, saj tudi upočasnjujejo pretvorbo ogljikovih hidratov v glukozo in istočasno uravnavajo raven glukoze v krvi.
Koliko vlaknin dnevno priporočajo strokovnjaki za zdravo prehrano?
Z mnogimi raziskavami so dokazali, da so ljudje, ki redno uživajo večje obroke vlaknin, manj dovzetni za pojave raznih bolezni. Predvsem se lahko izognejo srčno žilnim boleznim, sladkorni bolezni in nekaterim vrstam raka. Glede uživanja vlaknin, največkrat omenjamo rak debelega črevesja in želodca.
Pomanjkanje vlaknin vodi do zaprtja in lahko se pojavijo bolezni, ki so povezane z njim. Indijski tropotec, je tako zasluženo dobil ime naravno odvajalo. Strokovnjaki priporočajo dnevno uživanje naslednjih količin vlaknin:
- Odrasli moški naj bi zaužili do 30 gramov vlaknin na dan in odrasle ženske 25 gramov.
- Med nosečnostjo, naj bi ženska zaužila nekoliko več vlaknin in sicer 28 gramov, med dojenjem pa povečala na 30 gramov vlaknin na dan.
- Če zaužijemo večje količine vlaknin, ni nič narobe, saj še vedno delujejo blagodejno na naše črevesje. (a)
Nekaj koristnih nasvetov!
Vlaknine uvajamo v prehrano počasi, saj se s tem izognemo vetrovom in bolečinam v trebuhu. Če povečamo uživanje vlaknin, moramo vedno tudi povečati vnos tekočine. (b)
Vlaknine se nahajajo v živilih rastlinskega izvora:
- Sadje in zelenjava.
- Žita, stročnice, oreščki in semena.
- V obliki prehranskih dopolnil, ki so običajno v prahu in jih lahko mešamo z vodo.